- Statut Szkoły Podstawowej w Kunowicach im. Kornela Makuszyńskiego
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
- Dokumenty rekrutacyjne do szkoły
- Dokumenty rekrutacyjne do przedszkola
- Podanie o przyjęcie do świetlicy szkolnej
- Regulamin świetlicy szkolnej
- Deklaracja korzystania z obiadów w stołówce szkolnej
- Wykaz lektur
- Zestaw podręczników
- Plan lekcji 2024/2025
- Ochrona danych osobowych
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Zasady i organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest realizowana w ciągu roku szkolnego,
w trakcie bieżącej pracy z uczniem, przez nauczycieli i specjalistów szkolnych.Istotą pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielanej uczniom jest:
- rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia,
- rozpoznawanie indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia,
- rozpoznawanie czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.Pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści zatrudnieni w placówce. Pomoc ta jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami uczniów, poradniami
psychologiczno – pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana jest głównie dzieciom ze specjalnymi
potrzebami edukacyjnymi. Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne. Udzielana jest ona uczniom przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z nimi oraz:
-zajęć rozwijających uzdolnienia,
-zajęć rozwijających umiejętności uczenia się,
-zajęć dydaktyczno – wyrównawczych,
-zajęć korekcyjno – kompensacyjnych,
-zajęć logopedycznych,
-zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne,
-innych zajęć o charakterze terapeutycznym np. z elementami arteterapii lub elementami
terapii ręki,
-zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu,
- zindywidualizowanej ścieżki kształcenia,
-porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.Porady, konsultacje, warsztaty organizowane są też dla rodziców uczniów i nauczycieli. Mają one na celu wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom. Nauczyciele i specjaliści w szkole prowadzą w szczególności:
- obserwację pedagogiczną, w trakcie bieżącej pracy z uczniami,
- zajęcia o charakterze terapeutycznym
- warsztaty, pogadanki profilaktyczne, realizacja rekomendowanych programów profilaktycznych jak np.: ,,Spójrz inaczej”, ,,Przyjaciele Zippiego” lub ,,Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”.
- wspomaganie uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu w trakcie bieżącej z nimi pracy.Specjaliści udzielający konkretnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej wspierają nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dostosowaniu sposobów i metod pracy do możliwości psychofizycznych tych uczniów. Nauczyciele i specjaliści oceniają efektywność udzielonej pomocy i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym ustalanie form udzielania pomocy, okresu ich udzielania, wymiaru godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, jest zadaniem zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem. Ustalenia te są uwzględniane w opracowanym dla niego indywidualnym programie edukacyjno – terapeutycznym. W naszej szkole uczniowie objęci są rożnymi formami zajęć na podstawie opinii lub orzeczenia poradni psychologiczno – pedagogicznej albo na umotywowany wniosek rodzica.
Sposoby udzielania pomocy oraz wszelkie niezbędne zagadnienia znajdują się w tzw. szkolnej procedurze organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.Głównymi założeniami tej procedury są:
1. Organizatorem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dyrektor.
2. Koordynatorem pomocy w szkole jest specjalista – pedagog szkolny.
3. Organizatorem pomocy dla konkretnego ucznia jest jego wychowawca.
4. Realizatorami pomocy dla konkretnego ucznia są wszyscy nauczyciele, wychowawcy, specjaliści szkolni.W bieżącym roku szkolnym Dyrektor powołał Zespół ds. pomocy psychologiczno-
pedagogicznej w składzie:
1. Beata Sierżant – pedagog specjalny – przewodniczący
2. Julia Olechno – psycholog – członek
3. Daria Stanicka – terapeuta - członekPoniżej przykładowe wnioski:
- o wystawienie opinii o uczniu/uczennicy w celu zdiagnozowania w poradni
psychologiczno-pedagogicznej wniosek
- o objecie ucznia/uczennicy pomocą p-p na terenie szkoły Wniosek